Piano Day 2020

2020. március 29.


A program elmarad

Magyarország kormányának döntése értelmében, a megfogalmazott iránymutatást követve a Müpa a mai naptól kezdődően – egyelőre 2020. március 31-ig – az előadásait nem tartja meg. A megvásárolt jegyeket a Müpa visszaváltja, ennek módjáról hamarosan tájékoztatjuk a közönséget. Megértésüket, együttműködésüket köszönjük. 


A Piano Dayt, azaz A zongora napját hatodik éve ünnepeljük világszerte, negyedik éve Magyarországon is. A zongoraünnep a hangszer billentyűinek száma alapján minden esztendő 88. napján zajlik (idén a szökőév miatt ez a 89. nap), a Müpa másodszor ad otthont a budapesti eseményeknek. Az idei koncerteken kora délutántól késő estig az épület különböző tereiben a produkciókban a zongora hangja vokállal és más hangszerekkel egészül ki. Ráadásul valamennyi műsorszám és külföldi fellépő először látható-hallható Magyarországon.

A klasszikus, minimalista alapokon nyugvó meditatív elektroakusztikus zene egyik kortárs állócsillaga, Nils Frahm kezdeményezésére létrejött Piano Day 2020-as budapesti koncertjei, fellépői mind elsők lesznek valamiben, és az események többnyire duókoncertek. A programsort nyitó hazai előadók improvizálva hangolják össze nyitottságukat: a zongorista vaghy eleve elektronikával társítja a 88 billentyű keltette rezgéseket, ehhez ad hozzá továbbiakat a számos formációból ismert csellóművész, Kertész Endre. Svédországot képviseli Jakob Lindhagen és Vargkvint: a külön utakon is járó alkotók - előbbi filmzenéi révén is ismert, utóbbi tavalyi albumát az óceán ihlette - együtt találékony hangszerhasználók, akár éneklő fűrészt is bevetnek. Tom Adams zongorás-ambientes-elektronikus kamarapopját falzettje teszi emlékezetessé, a német CEEYS zongora-cselló párosát pedig az, hogy az NDK-ban felnőtt testvérpár szocialista vintage hangszerekkel színesíti produkcióját. A zárókoncert az olasz Luca D'Albertóé, akit hazájában is csak ritkán lehet elcsípni, elektroakusztikus műsora két vendégzenésszel ígér grandiózus, komplex élményt.